Jak najlepiej pozować do zdjęć i być osobą fotogeniczną?

Dobrze dobrana poza może zrobić duże wrażenie u oglądających. Poznaj najlepsze porady i dowiedz się jak pozować do zdjęć, by zawsze wyglądać najlepiej.

Pozująca do zdjęcia kobieta

Sekret, który sprawi że będziesz wyglądać lepiej na zdjęciach

Chcesz być osobą fotogeniczną? To proste! Przechyl głowę lekko w prawo. Naukowcy z Wake Forest University udowodnili, że lewa strona twarzy wygląda lepiej, ponieważ jest częściej wykorzystywana podczas okazywania emocji.

Przy zdjęciach na wprost uwydatniasz różne niedoskonałości, natomiast gdy przechylasz głowę światło pada na jedną część twarzy. Lekkie przechylenie głowy doda ci także trochę młodości na zdjęciach. Spróbuj i sprawdź jak takie pozowanie zadziała u ciebie!

Co musisz wiedzieć o pozowaniu do zdjęć?

Podczas robienia zdjęć pozowanych powinnaś współpracować z fotografem i wykonać wiele próbnych ustawień w celu uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Fotograf robiąc Ci zdjęcie od dołu może wyeksponować Twoją nieprzystępność i wyniosłość, natomiast od góry uzewnętrzni Twoją wrażliwość. Na efekt końcowy zdjęcia ma wpływ także kąt widzenia aparatu, zoom optyczny, oświetlenie i otoczenie. Poniżej możesz zobaczyć najciekawsze, najładniejsze i sprawdzone propozycje jak dobrze pozować do zdjęcia. Za pomocą odpowiednio dobranej pozy i stroju możesz uwidocznić swoje wybrane cechy charakteru, co uwiarygodni zdjęcie. Zobacz poniższe fotografie, wybierz najfajniejsze motywy i zaadoptuj je. Zdjęcia te zostały wykonane przez cenionego zawodowego fotografa i mogą być dla Ciebie świetną inspiracją.

Pozująca do zdjęcia kobieta - ujęcie trzy czwarte

Portret trzy czwarte – przedstawiający kobietę do wysokości połowy ud.

Dobrze pozująca do zdjęcia kobieta

Spojrzenie na wprost z włosami zasłaniającymi część twarzy.

Pozująca do zdjęcia kobieta z profilu

Ujęcie z lekkiego profilu, uśmiechnięta twarz, głowa opierająca się na ręce, usta widocznie pomalowane czerwoną szminką.

Pozująca kobieta w pozycji siedzącej

Kokieteryjne, zalotne spojrzenie, lekko otwarte usta, rozpuszczone włosy i siedząca pozycja.

Ładnie pozująca do zdjęcia kobieta

Spojrzenie na bok, lekkie pochylenie do przodu z ręką na części twarzy.

Fajnie pozująca do zdjęcia kobieta

Zbliżenie na twarz i odsłonięte ramiona, ręka podtrzymuje włosy.

Pozująca do zdjęcia na wprost kobieta

Poza na wprost z lekko pochyloną na bok głową. Jedna ręka trzyma część włosów, druga dotyka lekko twarzy.

Pozująca do zdjęcia kobieta - ujęcie z lekkiego profilu

Ujęcie z profilu, kobieta spogląda w dal i bawi się włosami.

Pozująca do zdjęcia kobieta w plenerze

Pozowanie w plenerze: ręka i ciało opiera się na barierce, włosy ułożone po stronie barierki, spojrzenie na wprost aparatu. Uwaga: Zdjęcia z głową na wprost mogą uwydatniać niedoskonałości (np. worki pod oczami lub zmarszczki).

ABC pozowania do zdjęć

Każdy chciałby dobrze wchodzić na zdjęciach. W XXI wieku dokumentowanie niemal każdej chwili stało się bardzo modne, dlatego też warto poznać kilka trików, dzięki którym poczujemy się przed obiektywem jak gwiazda filmowa.

Sprawy techniczne

Zanim skupimy się na tym, jak odpowiednio ustawić się do zdjęcia, warto pamiętać o kilku szczegółach technicznych, które są podstawą wykonania dobrej fotografii. Oczywiste jest, że nie każdy ma dostęp do profesjonalnego studia, a zdjęcia zazwyczaj wykonują nam znajomi albo korzystamy ze statywu. Warto jednak zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  1. Oświetlenie.
  2. Otoczenie.
  3. Perspektywa.

Oświetlenie

Niemal każdy wie, że dobre światło jest podstawą udanego zdjęcia. Jakość, jaką uzyskamy, zależy od źródła światła. Można podzielić je najprościej na naturalne oraz sztuczne. Naturalne to słońce (jeśli fotografujemy na zewnątrz) lub okno (kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu), a sztuczne to lampy i świece. Bardzo istotne jest, w jaki sposób ustawimy się względem oświetlenia. Warto pamiętać, żeby światło padało na nas z przodu, rozjaśniając twarz. W innym przypadku fotografia będzie prześwietlona, a modelka ledwie widoczna.

Możemy także spróbować bawić się światłem i cieniem, tworząc ciekawe efekty bez używania komputerowych filtrów. Ustawiając aparat pod różnym kątem, uzyskamy zupełnie inne fotografie, spośród których możemy wybrać tę najlepszą. Warto także poeksperymentować, na przykład nakładając kroplę wody na obiektyw lub odbijając światło za pomocą lusterka. Jesteśmy wówczas w stanie kontrolować padające promienie i możemy w łatwy sposób rozjaśnić twarz.

Otoczenie.

Zanim zdecydujemy się na wykonanie sesji zdjęciowej, warto dokładnie rozejrzeć się wokół siebie. Oczywiście każdy chciałby, aby tłem jego zdjęcia była piaszczysta plaża albo elegancka restauracja, ale warunki nie zawsze są tak sprzyjające. Bardzo ważne jest, aby zadbać o porządek w miejscu, które się znajdzie na fotografii. Wiele osób padło ofiarą drwin w Internecie tylko przez to, że nie posprzątali pokoju. Pamiętaj zatem, aby włożyć ubrania do szafy, wyrzucić puste butelki po napojach, schować pościel. A jeśli jesteś właśnie na imprezie u znajomych, to zastanów się, czy nie lepiej będzie zrobić sobie zdjęcie na tle pustej ściany, niż przy stole zastawionym jedzeniem, które nie zawsze ładnie wygląda na fotografiach.

Perspektywa.

Jeśli wykonujemy zdjęcie samodzielnie, robimy selfie, to znalezienie najlepszej perspektywy nie jest takie trudne. Widzimy, jak prezentujemy się w obiektywie, dlatego wybieramy najlepsze ustawienie. Inaczej jest, jeśli zdjęcie robi nam ktoś inny. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, aby nie było ono wykonane z góry, bo taki zabieg skróci naszą sylwetkę i ją zdeformuje. Można za to poprosić, aby fotograf zrobił zdjęcie lekko ze środka lub z dołu. Taka perspektywa sprawi, że sylwetka wyda się smuklejsza, a nogi dłuższe.

Lusterko

Często przeglądając zdjęcia, zauważamy, że nie wyglądamy na nich tak, jakbyśmy chcieli. Pozowanie do zdjęcia dla dużej liczby ludzi jest krępujące, przez co nie zawsze panujemy nad mimiką. Dlatego dobrze jest spędzić trochę czasu przed lustrem. Dzięki temu lepiej poznamy swoją twarz i będziemy wiedzieli, jak się uśmiechnąć, aby wyglądać dobrze. Zobaczymy także, który profil uznajemy za lepszy, dzięki czemu będziemy mocniej eksponować go na zdjęciach. Warto także poćwiczyć różne rodzaje uśmiechów, od tych hollywoodzkich, aż po tajemnicze. Kobiety mogą wypróbować także robienie słynnego dziubka, nie musi on bowiem być przedmiotem drwin. Odpowiednie ułożenie ust je uwypukli, a poza tym sprawi, że twarz będzie o wiele smuklejsza. Wśród gwiazd nastał także nowy trend, tak zwany fish gap face, który polega na lekkim rozchyleniu ust i odsłonięciu zębów. Dzięki temu rysy twarzy ulegają znacznemu wyostrzeniu, a przy okazji możemy pokazać światu śnieżnobiałe zęby.

Makijaż

Zdjęcia w większości stanowią domenę kobiet, dlatego też warto podkreślić rolę makijażu. Bardzo często to on odpowiada za to, czy dobrze wyjdziemy na fotografii, czy wręcz przeciwnie. Obiektyw może wychwycić to, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Makijaż, w jakim na żywo wyglądamy oszałamiająco, niekoniecznie da taki sam efekt na zdjęciu. Ważne jest, aby dobierać kosmetyki pod odcień swojej skóry. Nie ma nic gorszego niż linia odcinająca pokryte ciemnym podkładem policzki od reszty ciała. Jeśli decydujemy się na konturowanie, to tym bardziej musimy uważać. Bronzer i rozświetlacz muszą być nałożone bardzo precyzyjnie. Trzeba pamiętać także o odpowiednim zmatowieniu twarzy. Codzienny makijaż powinien rozjaśnić buzię, ale na zdjęciu wyda się ona wtedy przetłuszczona. Dobrze jest na chwilę przed sesją zdjęciową skorzystać z pudru lub bibułek, które ściągają nadmiar sebum. Aby uniknąć wpadek makijażowych warto zerknąć w lusterko i upewnić się, że na zębach nie mamy szminki ani że tusz nie rozmazał się pod oczami.

Postawa

Najważniejszą rzeczą w pozowaniu do zdjęć jest postawa, jaką przyjmujemy. Nie będziemy wyglądać dobrze, jeśli nasza sylwetka będzie zgarbiona, a na twarzy zamiast uśmiechu pojawi się grymas. Takie ułożenie ciała sprawi, że optycznie dodamy sobie kilogramów. Powinniśmy stać naturalnie, ręce trzymając luźno wzdłuż tułowia. Dobrze jest oprzeć jedną rękę na biodrze, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby palce dłoni były złączone. Warto pamiętać o tym, że twarz musi być skierowana w stronę obiektywu, ale dobrze jest, jeśli ciało jest lekko odwrócone. Dzięki temu sylwetka wyda się smuklejsza. Podpatrując gwiazdy filmowe, można łatwo zauważyć kilka trików, jakie są przez nie stosowane:

Jeżeli będziemy pamiętać o tych zasadach, odejmiemy sobie kilka kilogramów, a nasze ciało będzie wyglądało oszałamiająco. Dobrze jest ustawić jedną nogę lekko z przodu i przenieść ciężar ciała na tył. Dzięki temu nogi będą wydawały się dłuższe. Jeśli dodatkowo oderwiemy lekko piętę od ziemi, to uzyskamy pożądany efekt. Często stosowanym przez gwiazdy filmowe trikiem jest także odwracanie się plecami do obiektywu. W takim wypadku kierujemy spojrzenie na aparat, lekko odwracając głowę. Chcąc podkreślić pośladki i mięśnie łydek możemy stanąć na palcach, wysuwając jedną nogę do przodu. Świetnie sprawdza się także przyjęcie pozycji baleriny: stań prosto, skrzyżuj nogi i odwróć lekko tułów. Dzięki temu wysmuklisz biodra i nogi.

Trzeba także pamiętać o tym, aby zakryć wszystkie niedoskonałości figury. Aby uniknąć efektu podwójnego podbródka, unieś lekko głowę do góry. Jeśli nie czujesz się pewnie ze swoją sylwetką, dobrym rozwiązaniem będzie wyeksponowanie torebki lub czasopisma, który zakryje pewną część ciała, na przykład brzuch. Kobiety mogą wykorzystać trik stosowany przez Marilyn Monroe, który polega na tym, aby nachylić się delikatnie w stronę obiektywu i skrzyżować ramiona. Dzięki temu ładnie podkreślimy biust.

Ubiór

Jeśli szykujemy się na sesję zdjęciową, musimy pamiętać o doborze odpowiedniego stroju. Dobrze jest założyć coś, w czym czujemy się swobodnie i co nie podkreśla naszych niedoskonałości. Zbyt luźne ubranie może spowodować efekt worka, w wyniku czego nie pokażemy żadnych kształtów. Nie warto jednak iść także w drugą skrajność i zakładać czegoś, co jest zbyt mocno opięte. W takim wypadku zamiast ukryć boczki, o wiele bardziej je uwypuklimy. Trzeba zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana nasza kreacja. Na przykład satyna, która bardzo łatwo się gniecie, nie będzie wyglądać dobrze na zdjęciu. Flesz aparatu wyostrzy każde zagniecenie i stworzy nieładne linie.

Dużą wagę należy przykładać także do kolorów. Jeśli skontrastujemy swój strój w niewłaściwy sposób, aparat bardzo szybko to wychwyci. Równie źle może zadziałać strój, który jest zbyt wzorzysty. Odwróci uwagę od samej modelki, a oglądający nie będą mogli skupić się na niczym innym, tylko na tkaninie. Jeśli chcemy uzyskać efekt wyszczuplenia, doskonale sprawdzi się czerń. Koszule, czy sukienki w pionowe paski zadziałają podobnie. Za to powinno się unikać ubrań w poziome paski, dodadzą one bowiem parę kilogramów nawet szczupłej osobie. Bardzo dobrze w obiektywie aparatu wyglądają mocno nasycone kolory, takie jak czerwień, kobalt, czy cytryna. Białe ubrania mogą zlać się w bezkształtną plamę. Kobiety powinny także pamiętać o odpowiednim doborze bielizny. Jeśli założymy biały stanik pod czarną bluzkę, flesz aparatu z całą pewnością to uwypukli.

Podsumowanie

Pozowanie do zdjęć nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli tylko włożymy w to trochę wysiłku, z całą pewnością będziemy zadowoleni z efektu. Pozowanie nie jest rzeczą zupełnie naturalną, ale ważne jest, aby obiektyw nas nie krępował, abyśmy czuli się przed nim pewnie. Stosując tych kilka zwykłych zasad, z całą pewnością będziemy prezentować się na fotografiach niczym gwiazdy filmowe. Najprostszą z nich jest szeroki, szczery uśmiech, bo często to on czyni zdjęcie wyjątkowym.

Zobacz też:

Jak trwale usunąć owłosienie?

zabieg epilacji prądem

Jak wyglądać młodziej?

młoda piękna kobieta

Na czym polega depilacja IPL?

Depilacja metodą IPL

Jak przygotować cerę na słońce?

Koktajl owocowy

Jakie są domowe sposoby na łupież?

Pokrzywa na łupież

Jak nawilżyć włosy?

Kobieta nawilża włosy

Jak zrobić french manikiur z kontrastującymi kolorami?

French manikiur z kontrastującymi kolorami

Jak zrobić wiosenne zabiegi dla skóry?

Kobieta dbająca o skórę

Jak działa zabieg światłem LED?

Kobiece nogi

Jak używać lotionu do włosów?

Modelowanie włosów za pomocą szczotki i suszarki

Jak używać rozświetlaczy?

Kobieta z rozświetlaczem

Jak pozbyć się matowego naskórka ?

Peeling ciała

Jak zrobić domowe peelingi?

Sizalowy pas do ciała

Jaki podkład do cery wrażliwej?

Podkład do cery wrażliwej

Jak zrobić wodny manikiur?

Wodny manikiur

Czego używać do masażu?

Gąbka do kąpieli

Co na elastyczne pasma włosów?

Mleczko kokosowe na elastyczne pasma włosów

Jak nakładać korektor?

Kobieta nakładająca korektor

Jak pielęgnować suche nogi?

Suche nogi

Jak zadbać o cerę po lecie?

http://www.istockphoto.com/stock-photo-7978358-beauty.php?st=1a8e

Wyróżniona porada

Kobieta opalająca się na plaży

Co ułatwi opalanie?
Uroda

Porada miesiąca

Kobieta myjąca włosy

Jak myć włosy?
Uroda