Jak sprawdzić, czy niania nas nie oszukuje?

Aktualne doniesienia o przemocy wobec dzieci wzmagają czujność u wielu rodziców. Jeśli i ty masz wątpliwości, czy twoja niania jest naprawdę kochającą „ciocią”, zwróć uwagę na kilka drobnych szczegółów.

Dziecko pod opieką niani

Obserwuj, jak zachowuje się twoja pociecha, gdy niania wchodzi do domu. Pamiętaj, że jest różnica między płaczem, bo mama wychodzi (tak reaguje wiele dzieci), a strachem, ponieważ przyszła opiekunka.

Rób niani małe „sprawdziany”. Wykonaj zdjęcie ułożenia kocyka w wózku, a po przyjściu z pracy spytaj opiekunkę, czy była na spacerze z malcem. Jeśli odpowie twierdząco, a wózek pozostał w nienaruszonym stanie – świadczy to o jej nieprawdomówności.

Wróć szybciej z pracy – oczywiście bez zapowiedzi. Nie wchodź natychmiast do domu – podsłuchaj, czy np. jest włączony telewizor, chociaż prosiłaś, by tego nie robić.

Zwracaj uwagę na szczegóły – jeśli zauważasz, że znikają pampersy, choć poprosiłaś opiekunkę o wprowadzanie treningu nośnikowego malca, policz pieluszki i sprawdź, czy rzeczywiście twoje podejrzenia mają swoje uzasadnienie.

Zobacz też:

Co robić, gdy dziecko panicznie boi się dentysty?

Dziecko u dentystki z mamą

Twoja pociecha ma za sobą negatywne doświadczenia z dentystą, a ty chcesz, by polubiła regularne kontrole u stomatologa? Postępuj więc według naszych wskazówek.

Jakie imiona są modne w 2013 roku?

Kobieta trzymająca w ręku kartkę z imionami

Już niedługo będziesz mamą i chciałabyś nazwać swoje dziecko zgodnie z panującą modą? Albo wręcz przeciwnie, nie chcesz, by twoja pociecha była jedną z wielu o tym samym imieniu? Oto nasze wskazówki – ranking najpopularniejszych imion.

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Niemowlak z zabawkami

Wybór zabawki dla starszego dziecka to łatwizna – wystarczy przecież spytać malca o ukochanego bohatera z bajki. Zupełnie inaczej jest w przypadku niemowlęcia. Bo co właściwie wybrać, by prezent był trafiony… i służył już teraz, a nie za rok?

Jak adoptować dziecko?

Kobieta z adoptowanym dzieckiem

Podjęliście jedną z najtrudniejszych, życiowych decyzji – pragniecie zaadoptować dziecko. Teraz musicie tylko dopełnić wszelkich formalności, by upragniona pociecha znalazła się w waszym domu.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Śpiące dziecko z misiem

Masz już dość ściągania z ciebie kołdry? Kopniaków przez sen? I może w końcu chciałabyś w nocy przytulić się do swojego partnera? Jeśli tak, jest tylko jedno rozwiązanie – eksmitujemy dziecko do swojego pokoju. Znamy kilka metod, by ten proces przebiegł

Wyróżniona porada

Dzieci w szpitalu

Co gdy dziecko w szpitalu?
Dzieci

Porada miesiąca

Dobrze wychowane dziecko

Jak wychować dziecko?
Dzieci