Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy - to samochód poruszający się dzięki energii z dwóch źródeł, napędzany dwoma różnymi silnikami. Obecnie są to najczęściej silniki elektryczne i spalinowe.

Samochody hybrydowe - Toyoty Prius

Pisząc ogólnie - samochody hybrydowe są lepsze od spalinowych i warto je kupować. Samochód spalinowy pali więcej, gorzej przyspiesza, wydziela większy hałas i spaliny, ma gorszy komfort jazdy.

Zalety samochodów hybrydowych

Samochody hybrydowe odznaczają się:

Historia hybryd

Pierwszy samochód hybrydowy powstał w 1899 roku i był nazwany Lohner - Porche Mixte Hybrid. Jego twórcą był austriacki inżynier Ferdynand Porche.

Wprowadził on do napędu samochodów silniki elektryczne umieszczone w piastach kół. Pojazd taki osiągał prędkość 56km/h. W przeciągu siedmiu lat sprzedano ich 300 sztuk. Samochody te stanowiły połączenie napędu elektrycznego i spalinowego. Wkrótce jednak okazały się zbyt drogie.

Pojazdy z napędem hybrydowym reaktywowano dopiero po 1970 roku. Stanowiły wówczas kosztowne i skomplikowane rozwiązanie uciążliwego problemu nadmiaru spalin w dużych miastach.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie na rynek japoński i USA przez Toyotę samochodu hybrydowego Prius. Miało to miejsce w roku 1997 i 2000. Do 2014 roku sprzedano ich dziewięć milionów. Od roku 1999 zaczęto też produkować Hondę Insight. Na rynku pojawiały się także autobusy i samochody ciężarowe. W Polsce autobusy hybrydowe produkuje firma "Solaris".

Obecnie na świecie większość dużych producentów samochodów posiada w sprzedaży pojazdy hybrydowe bądź planuje takie działanie w najbliższej przyszłości. Wśród nich znajduje się firma Volvo.

Rodzaje samochodów hybrydowych

Wyróżnia się rodzaje:

Krokiem w stronę elektryfikacji samochodów jest powstanie wtyczkowych hybryd - PHEV. Dają one możliwość ładowania akumulatorów prądem z sieci. PHEV - 20 oznacza zasięg 20 mil z napędu elektrycznego i może być określany jako PHEV - 32km. Przykład: Toyota Prius Plug-In.

Przykłady popularnych samochodów hybrydowych

Toyota Yaris Hybrid

Toyota Yaris w wersji hybrydowej

Toyota Yaris istnieje od 1998roku jako mały samochód miejski trzy - albo pięciodrzwiowy hatchback. Od 2012 roku zaczęto sprzedawać jej wersję hybrydową. Jej napędem jest silnik benzynowy 1,5 l o mocy 54 kW oraz silnik elektryczny o mocy 45kW. Podobne parametry posiada Toyota Aqua - czyli mały Prius c sprzedawana w USA oraz Japonii. Ze względu na małe zużycie paliwa, znajdują wielu nabywców.

Toyota Auris Hybrid jest na drugim miejscu pod kątem sprzedaży hybryd w Polsce oraz Europie (według oficjalnych danych od Toyoty z 2016 roku).

Cena z wyprzedaży rocznika 2017 od 62 400 do 75 900 zł.

Toyota Auris Hybrid

Toyota Auris w wersji hybrydowej

Toyota Auris powstałą w 2007 roku na podwoziu Corolli jako trzy - pięciodrzwiowy hatchback. Jest to nieduży samochód miejski, trochę większy od Toyoty Yaris. W wersji hybrydowej powstaje od roku 2010 w Wielkiej Brytanii. Jego zużycie paliwa wynosi 3,8 l/100km. Posiada taki jak w Priusie napęd hybrydowy - Hybrid Synergy Drive. Silnik elektryczny 36kW, a silnik benzynowy 1,8 l,98 K M. Prowadzący pojazd może wybrać jazdę elektryczną EV na czas, na ile wystarczy baterii, jazdę ECO z oszczędnym gospodarowaniem energią oraz ustawienie "Power" z zastosowaniem całej mocy.

Toyota Auris Hybrid jest najpopularniejszą hybrydą w Polsce oraz Europie (według oficjalnych danych od Toyoty z 2016 roku).

Cena od 76 400 do 95 600 zł.

Toyota Prius

Toyota Prius Plug-In w wersji hybrydowej

Toyota Prius jest produkowana od 1997 roku jako pięcioosobowy i pięciodrzwiowy hatchback. Do roku 2000 był sprzedawany wyłącznie w Japonii. Należy do pierwszych wytwarzanych seryjnie samochodów hybrydowych. Odznacza się sprawnie działającym równoległym napędem hybrydowym. W pierwszym modelu NHW10 występował silnik benzynowy1,5l o mocy 58KMi silnik elektryczny 30kW. Od roku 2000 produkowano na eksport model NHW11 z silnikiem benzynowym 70KM i z silnikiem elektrycznym 33 kW. Standardowe wyposażenie zawierało klimatyzację i elektryczne wspomaganie kierownicy.

Druga wersja XW20 produkowana w latach 2003 - 2009 posiadała więcej przestrzeni przy tylnych siedzeniach i obszerniejszy bagażnik. Silnik benzynowy miał 76 KM, a elektryczny 50 kW. Zastosowano akumulator NiMH. Zużycie paliwa kształtowało się w granicach 4,2 - 5 l/100km, a emisja spalin 104g/km. Ta wersja Priusa zdobyła w 2005 roku tytuł europejskiego samochodu roku.

Trzecia wersja Priusa - XW 30 jest produkowana od 2009 roku. Posiada silnik benzynowy 1,8 o mocy 98 KM oraz silnik elektryczny 36 kW. Zużycie paliwa wynosi 3,9 l na 100 km.Silnik spalinowy posiada elektryczną pompę wody- nie używa paska klinowego. Przy tylnych kołach występują hamulce tarczowe, a nie bębnowe jak w poprzednich wersjach. Pojazd posiada siedem poduszek powietrznych. Układ napędowy "Hybrid Synergy Drive" włącza napęd spalinowy w sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba ze względu na przyspieszenie, prędkość lub rozładowanie akumulatora. W czasie hamowania włączane jest odzyskiwanie energii.

Od 2010 roku przy wolnej jeździe uruchamiany jest sygnał dźwiękowy, który informuje pieszych o zbliżaniu się auta.

Od 2012 roku w sprzedaży pojawił się wtyczkowy "Plug- in Prius" - model ZUW 35, który posiada baterię akumulatorową Li - jono pojemności 4,4 kWh. Zapewnia ona zasięg 23 km z napędem elektrycznym. Zamontowany w nim prostownik pozwala na ładowanie akumulatorów przez podłączenie do gniazdka sieciowego.

Produkowany jest także siedmioosobowy Prius +, ze zwiększoną powierzchnią bagażową.

Prius jest najlepiej sprzedającym się samochodem hybrydowym na świecie. Sprzedaż globalna wynosiła ponad 3,52 miliona egzemplarzy w lipcu 2015 roku.

Cena z wyprzedaży rocznika 2017 od 119 900 zł do 124 900 zł.

Kupić nowy czy używany samochód hybrydowy?

Zakup nowego samochodu hybrydowego

Jest to propozycja dla osób udających się często w długie trasy. Warto go nabyć, ale by nie przepłacać - poczekać na promocję. Aby inwestycja w hybrydową wersję samochodu była opłacalna to różnica w cenie między wersją hybrydową, a spalinową nie powinna być większa niż potencjalna oszczędność na paliwie przy 100 tysiącach kilometrów. Dobry samochód hybrydowy powinien być jeszcze wyposażony w panele solarne na dachu. Na pewno wygrywa z nowym samochodem spalinowym.

Zakup używanego samochodu hybrydowego

Wtyczkową hybrydą można przemieszczać się na krótkich trasach: do pracy, czy po zakupy. warto sprawdzić, kto serwisował pojazd. Powinien to być serwis firmowy producenta.

W hybrydowym, tak jak w samochodzie elektrycznym, możliwe jest zakleszczenie mało używanych hamulców. Przed zakupem warto sprawdzić stan akumulatorów, przejeżdżając na prędkości około 40-50km/h aż do ich wyczerpania. Jeżeli przejechany dystans będzie znacznie krótszy od podawanego przez producenta to może oznaczać, że akumulator jest zużyty.

Kiedy samochód wykorzystuje w pełni zalety napędu hybrydowego?

Warto sprawdzić moc silnika spalinowego oraz elektrycznego, ponieważ nie wszystkie pojazdy z napisem "hybrid" muszą wykorzystywać w pełni zalety napędu hybrydowego. W pełnych hybrydach moc silnika elektrycznego powinna być jedynie trochę mniejsza, a moc silnika spalinowego znacznie mniejsza niż w podobnym modelu z silnikiem spalinowym (w wersji bez "hybrid"). Jazda na samej baterii akumulatorowej powinna wystarczać na co najmniej pół godziny.

Zobacz też:

Jak usunąć plamy?

Ilustracja z plamą na ubraniu

Współczesne ubrania wykonane są z wielorakich materiałów, będących połączeniem naturalnych i sztucznych włókien.

Jak wybrać tapetę?

Tapety

Jeśli pragniesz, by twoje mieszkanie zachwycało, musisz zadbać nie tylko o odpowiednie meble i dodatki, ale też o zdobienie ścian. A nic nie dodaje im uroku tak bardzo, jak odpowiednia tapeta. Zanim jednak wybierzesz, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakie są sypialniane trendy na 2014 rok?

Drewniane łóżko w sypialni

Trendy te makijażowe, w modzie i wystroju wnętrz zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Nim się obejrzymy już nastaje moda na coś zupełnie innego. Czy warto podążać za modą?

Jak ozdobić okno?

Ozdobione okno

W pięknie urządzonym mieszkaniu okno nie może pozostać „nagie”. By je ozdobić, warto sięgnąć po ciekawe rozwiązania – eleganckie i zarazem chroniące przed wzrokiem ciekawskich przechodniów.

Jak szybko posprzątać mieszkanie?

Posprzątane mieszkanie

Właśnie otrzymałeś telefon, że będziesz miał gości, a w domu panuje bałagan? Spokojnie – jest kilka sposobów na szybkie posprzątanie mieszkania.

Jak zbierać grzyby?

Zbieranie grzybów

Tegoroczny „wysyp” grzybów jest imponujący – czy jednak wiesz, w jaki sposób należy je zbierać, by nie zniszczyć ich samych… i piękna lasu?

Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Meble w stylu retro

Styl retro zdobywa coraz więcej miłośników. Jak stworzyć taki klimat w swoim mieszkaniu i jednocześnie… nie zbankrutować?

Jak pielęgnować wrzosy?

Wrzos w doniczce

Wrzosy dumnie wkroczyły do naszych domów i ogrodów. Ich pielęgnacja jest jednak dosyć trudna – jak o nie dbać, by zawsze były ozdobą?

Jak zrobić dżem truskawkowy?

Dżem truskawkowy

Truskawki to owoce smaczne i zawierające mnóstwo witamin. Idealnie nadają się na deser. Wystarczy tylko odrobina jogurtu lub śmietany. Można z nich sporządzać dżemy, kompoty i mrożonki. Oto kilka porad na smaczny dżem truskawkowy.

Jakie modne firany?

Modne firany

Firany tak, jak wiele rzeczy w naszym otoczeniu ulegają modzie i co pewien czas na rynku pojawiają się nowe trendy czy nowe materiały. Po święcących triumfy organzach i woalach przyszła kolej na makarony oraz panele.

Jakie firany nowoczesne?

Nowoczesne firany

Firany w ostatnich latach zmieniły swoją funkcje z tych zasłaniających okna na dekoracyjne, a dzięki nowoczesnym kreacjom i materiałom powstało wiele pomysłów, których w przeszłości nikt nie zaliczyłby do klasy firanek.

Jakie firany do kuchni?

Firany do kuchni

Firanki kuchenne w zasadzie nie są już wykorzystywane do zasłaniania okien, a jedynie, jako element dekoracyjny, częściej w postaci krótkich zazdrostek, pojedynczych lub podwójnych, firanek zdobionych gipiurą, albo dekorowane motywami owoców.

Jakie firany do salonu?

Firany do salonu

Salon to miejsce o szczególnym znaczeniu dla domowników, reprezentacyjne, dlatego też przykłada się dużą wagę do jego wystroju. Firanki w salonie mogą odgrywać ogromną rolę dekoracyjną pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane.

Jakie firany gotowe?

Gotowe firany

Gotowe firanki produkowane w setkach różnych wzorów to zarówno najszybszy, jak i najtańszy sposób na dekorację okna. Wybierając je warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak dopasować do konkretnego okna.

Jak zrobić serduszko ♥ na klawiaturze komputera?

Serduszko

Na portalach społecznościowych podczas rozmów coraz częściej używa się znaku serduszka ♥, które podkreśla uczucia użytkowników. Sprawdź jak szybko i łatwo je zrobić.

Jakie kwiaty sadzić w ogrodzie na wiosnę?

Ogród z kwiatami

Twoje rabaty mogą wyglądać pięknie i ciekawie. Wystarczy, że skorzystasz z naszej rady.

Kiedy zaczynają pylić rośliny?

Pyłki brzozy

Jesteś uczulona na pyłki niektórych roślin? Przeczytaj i dowiedz się które pylą i w jakim czasie.

Jak unikać alergenów?

Kobieta uczulona na pyłki

Jesteś alergikiem? Zmagasz się z uczulającymi pyłkami?

Jaki pies dla starszej osoby?

Starsza osoba z psem

Pies potrafi być wspaniałym towarzyszem. Zapewnia uczucie bezpieczeństwa i zmusza do aktywnego ruchu. Nie każdy nadaje się dla osoby starszej.

Jak wyczyścić drewniane meble ogrodowe?

Drewniane meble ogrodowe

Chcesz odświeżyć meble przed letnim sezonem? Oto kilka porad na ułatwienie porządków.

Warto wiedzieć

Czyszczenie podłogi

Jak myć podłogę?
Dom

Wyróżniona porada

Żelazko

Jak wybrać żelazko?
Dom