Jak dobrze prowadzić budżet domowy, bez konfliktów?

Nie wyobrażacie sobie wspólnego konta? Oboje lubicie mieć odłożone, tylko swoje kwoty? Dowiedzcie się, jak prowadzić oddzielny budżet, by nie był on powodem konfliktów.

Kobieta wrzucająca pieniądze do skarbonki, którą trzyma mężczyzna

Już na samym początku zadecydujcie, kto i co opłaca. Jeśli zarabiacie podobnie, po prostu podzielcie opłaty na pół. Gdy jednak któreś z was zarabia zdecydowanie więcej, dla wyrównania może opłacić nieco więcej rachunków – taka opcja wymaga jednak przemyślenia i dobrowolnej decyzji.

Ekstra wydatki (zakup kurtki i butów dla dzieci) analizujcie na bieżąco – kto ile i za co płaci. Dzięki temu unikniecie konfliktów i późniejszego wypominania sobie zakupów.

Jeśli macie wspólny cel – np. remont kuchni, co miesiąc odkładajcie równą kwotę z konta każdego z was. Nie możecie sobie na to pozwolić? – podzielcie na pół raty kredytu.

Ustalcie zasady dysponowania swoimi pieniędzmi – bez wypominania i docinków. Jeśli ona lubi urządzać mieszkanie – on nie krytykuje sensu zakupu nowych firanek. Jeśli on woli samochodowe detale – ona nie poddaje w wątpliwość celu kupienia nowych wycieraczek. To wasze indywidualne sprawy i po to właśnie macie oddzielne konta.

Zobacz też:

Jakie prawa ma klient?

Kobiety / klientki po udanych zakupach

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Mycie rąk wodą z kranu

Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Zespół osób w firmie

Jak dostać zasiłek rodzinny?

Polskie pieniądze

Jak i gdzie wziąć szybko pożyczkę przez internet lub telefon?

Kobieta z telefonem komórkowym i laptopem