Jak pokonać zazdrość w związku?

Zazdrość może dodać związkowi pikanterii i w małych ilościach jest zupełnie normalną reakcją. Jednak w nadmiarze może okazać się zabójcza dla każdej relacji.

Chorobliwa zazdrość

1. Poznaj przyczynę swojego zachowania. To pierwszy krok, dzięki któremu uda Ci się pokonać zazdrość. Być może w przeszłości partner zrobił coś, co zaburzyło Twoje poczucie bezpieczeństwa. Niekiedy może to wynikać z doświadczeń wyniesionych z domu.

2. Nie porównuj się z innymi – większość osób złości się na partnera, który zwraca uwagę na inne/innych, ponieważ mniej lub bardziej porównują się z konkurencją. I owe porównania wychodzą im na swoją niekorzyść.

3. Zachowaj zdrowe podejście – zakochany człowiek każdą bardziej życzliwą reakcję swojej drugiej połówki może zinterpretować jako chęć zdrady. Dlatego czasem lepiej spytać o radę kogoś zaufanego (np. przyjaciółkę czy najlepszego kumpla), którzy byli świadkami zaistniałej sytuacji. Może bowiem okazać się, że nasz partner jedynie nie chciał być dla kogoś niemiły.

3. Uwierz w siebie – może to nieco banalna rada, ale psychologowie zgodnie potwierdzają, że osoby niepewne siebie i swojej wartości są bardziej skłonne do niezdrowej zazdrości.

4. Jeśli stałaś się wyjątkowo zaborcza, wciąż podejrzewasz zdradę i szukasz na nią dowodów oznacza to, że wpadłaś w sidła chorobliwej zazdrości.

5. Nie rób awantur. Tak naprawdę rozmowa Twojego partnera z koleżanką z pracy to nic złego. Nie należy doszukiwać się żadnych podtekstów w takich kontaktach.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz spróbować szybko uzdrowić Twoją relację z partnerem, ponieważ nadmiar zazdrości niemal zawsze prowadzi do poważnego kryzysu w związku. Nikt przecież nie lubi być na każdym kroku osaczany. Każdy potrzebuje chociaż odrobiny niezależności. Co jednak możesz jeszcze zrobić, aby uzdrowić swoje podejście do waszej relacji?

Przede wszystkim musisz sobie przede wszystkim uświadomić, że Twoje myśli i zachowanie nie są normalne. Dzięki temu będziesz mogła skuteczniej nad sobą zapanować. Przestań czytać smsy swojego partnera, jego korespondencję. Nie zerkaj podejrzliwie za każdym razem, gdy usłyszysz dźwięk jego telefonu. Najlepiej będzie, gdy znajdziesz sobie ciekawe hobby, zaczniesz się spotykać z przyjaciółmi. A co, gdy nie masz siły wcielić takiego planu w życie?

.Skorzystaj z pomocy psychologa. Najlepsze efekty daje terapia psychologiczna. Specjalista zaoferuje skuteczne kuracje, dzięki którym będzie można pozbyć się uciążliwego uczucia zazdrości.

Zobacz też:

Mąż ogląda się za innymi - co robić?

Partner adoruje inne kobiety

Zazdrość - kiedy jest uzasadniona?

Zazdrość kobiety

Własne zdanie - jak do niego przekonać męża?

Kłótnia dwojga ludzi

Jakie relacje z teściową?

Relacje z teściową

Jak wspierać męża?

Wsparcie męża

Jak żyć z maminsynkiem?

Życie z maminsynkiem

Kobieta niezależna - jak nią być?

Niezależność w związku

Partner zarabia mniej niż Ty - co robić?

Zarobki

Co to jest tantra?

Tantra

Jak odzyskać partnera?

Odzyskanie partnera

Jak zorganizować zaręczyny?

Zaręczyny

Mój facet ogląda się za innymi - co robić?

Facet ogląda się za innymi kobietami

Mieszkanie z teściami - jak się zachować?

Mieszkanie z teściami

Jak stworzyć udany związek?

Udany związek

Wsparcie w związku - jak je otrzymać?

Wsparcie w związku

Jak się nie kłócić?

Związek

Związek na odległość - jak dbać?

Związek na odległość

Jak romansować?

Romansowanie

Jak rozmawiać z facetem?

Rozmowa z facetem

Jak mówić komplementy?

Komplementy