Jak szybko posprzątać mieszkanie?

Właśnie otrzymałeś telefon, że będziesz miał gości, a w domu panuje bałagan? Spokojnie – jest kilka sposobów na szybkie posprzątanie mieszkania.

Posprzątane mieszkanie

Sprzątanie domu lub mieszkania warto podzielić na poszczególne pomieszczenia, bardzo ważna jest organizacja pracy (krok po kroku). Wtedy sprzątanie nie będzie chaotyczne i pójdzie nam o wiele sprawniej.

Sprzątanie domu – ciekawe porady

Jeśli planujemy sprawnie, dokładnie i skutecznie posprzątać cały dom lub mieszkanie, to bardzo ważne jest odpowiednie zorganizowanie pracy. Dobrze jest wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na sprzątanie generalne, ale małe porządki powinno się robić każdego dnia. Dzięki temu szybciej uporamy się ze wszystkim i będziemy mieli więcej czasu dla siebie. Pierwsza rada, która sprawi, że sprzątanie będzie efektywniejsze dotyczy kierunku poruszania się. Dobrze jest wykonywać wszelkie czynności od lewej do prawej strony. Dzięki temu niczego nie przeoczymy, a wszystko będzie lśnić czystością. Trzeba także pamiętać, że sprzątanie zawsze zaczyna się od góry, dopiero później przechodzimy w dół. Kurz ścierany na górze opada na dół, dlatego też jeśli starlibyśmy go na końcu, półki położone niżej ponownie się zabrudzą.

Domowe sposoby na sporzątanie

Jeśli nie lubimy zapachu detergentów, dobrze jest poznać domowe sposoby na wyczyszczenie trudnych zabrudzeń. Do mycia okien doskonale nada się roztwór z wody i octu. Taka mieszanka sprawi, że nie będziemy musieli zmagać się z pozostawionymi smugami. Jeśli chcemy wyczyścić meble i nadać im połysku, powinniśmy wypróbować mieszanki soku z cytryny i oliwy z oliwek. Wyczyszczenie mebli taką substancją sprawi, że nabiorą one błysku. W domowym zaciszu możemy wykonać także własny odświeżacz powietrza. Wystarczy, że połączymy wodę destylowaną z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego.

Czyste, białe firanki to marzenie niejednej pani domu. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, wystarczy, że dodamy odrobinę soli kuchennej do prania. Nie dość, że tkanina będzie śnieżnobiała, to w dodatku po zawieszeniu będzie się dobrze układała. Czyszczenie fug w łazience zawsze sprawia wiele problemów. Jest jednak domowy sposób, który pozwoli szybko się z nimi uporać. Wystarczy skorzystać ze zwyczajnej pasty do zębów! Niewielka ilość nałożona na cienką szczoteczkę sprawi, że zabrudzenia znikną. Z kolei, aby pozbyć się kłopotu parującego lustra, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je pianką do golenia. Domowe sposoby na sprzątanie możemy wykorzystać także w kuchni. Jeśli chcemy pozbyć się tłustych plam z wnętrza mikrofalówki, wcale nie musimy sięgać po drogie detergenty. Roztwór z sody oczyszczonej i wody podgrzewany w jej wnętrzu przez około 3 minuty sprawi, że wszelkie zabrudzenia zejdą po przetarciu ich suchą szmatką.

Zobacz też:

Jak ozdobić okno?

Ozdobione okno

Jakie są sypialniane trendy na 2014 rok?

Drewniane łóżko w sypialni

Jak wybrać tapetę?

Tapety

Jak usunąć plamy?

Ilustracja z plamą na ubraniu

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe - Toyoty Prius

Jak oświetlić ogród?

Oświetlenie w ogrodzie

Warto wiedzieć

Czyszczenie podłogi

Jak myć podłogę?
Dom

Wyróżniona porada

Żelazko

Jak wybrać żelazko?
Dom