Organza - co to za materiał?
Ze względu na delikatność materiału, mnogość wariantów kolorystycznych oraz niezwykłą łatwość układania, organza jest doskonałym materiałem do dekoracji sal weselnych, stołów, krzeseł, sukni i bukietów kwiatów.
Ze względu na delikatność materiału, mnogość wariantów kolorystycznych oraz niezwykłą łatwość układania, organza jest doskonałym materiałem do dekoracji sal weselnych, stołów, krzeseł, sukni i bukietów kwiatów.
Obecność organzy podnosi walory estetyczne każdej kompozycji, w której jest użyta. Dlatego od jakiegoś czasu dekoratorzy wnętrz nie mogą sobie bez organzy wyobrazić sal bankietowych. Ta tkanina ma także zastosowanie m.in. w modzie.
Warto przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej tkaninie, zwłaszcza, że od jakiegoś czasu obserwuje się jej powrót na wielkie salony. Zacznijmy od tego, czym jest organza, by potem przejść do jej głównych cech, i wreszcie skończyć na zaletach i wadach.
Co to jest organza?
Organza jest lekką, cienką, prześwitującą, gładką tkaniną, jedwabistą w dotyku, niegdyś wykonywaną z jedwabiu, a obecnie wyrabianą z włókien syntetycznych, w głównej mierze z poliestrowych i nylonowych. To materia, który świetnie się układa. Organza wykonywana z włókien syntetycznych jest odrobinę trwalsza, chociaż bardziej delikatna i podatniejsza na strzępienie niż jej wykonany z jedwabiu pierwowzór. Organza charakteryzuje się bardzo małymi otworami na powierzchni tkaniny. Właśnie ta cecha decyduje o jej jakości. Jakość tkaniny definiowana jest przez ilość otworów na centymetr - im jest ich więcej, tym jakość organzy jest wyższa. Organza jest chętnie używana w sukniach ślubnych i wieczorowych z tego względu, że ma połyskującą i półprzeźroczystą strukturę.
Gdzie jest produkowana organza?
Organza wykonywana z jedwabiu produkowana jest głównie w Chinach, zresztą jak większość wyrobów z jedwabiu. Wieki temu organza była przedmiotem handlu odbywającego się na Jedwabnym Szlaku pomiędzy Chinami a Europą. Od tego czasu produkcja rozproszyła się po świecie, Chiny jednak pozostały jej czołowym producentem i eksporterem. Zakłady tkackie w Chinach koncentrują się wzdłuż rzeki Jangcy, ze szczególnym uwzględnieniem prowincji Zhejiang. Kolejnym znaczącym eksporterem organzy są Indie, z przodującymi zakładami w Bangalore. Europejskimi liderami produkcji są Francja i Włochy.
Gdzie kupić organzę?
Organzę najlepiej kupić w sklepach internetowych. Zwykle sklepy oferują zarówno woreczki organzowe jak i organzę obszywaną (w rolkach - do wyboru 12 cm lub 40 cm).
Jak powstaje organza?
Produkcja organzy obecnie wciąż odbywa się ręcznie, jako że proces tkania jest niezwykle skomplikowany i wymaga precyzji, której nie zawsze są w stanie podołać maszyny bez utraty jakości tkaniny. Pierwszym etapem jest skręcanie przędzy. Po wytworzeniu długich, ciągłych włókien z jedwabiu lub materiału syntetycznego, dwa włókna skręcane są ciasno wokół siebie, tworząc przędzę. Następnym etapem jest obróbka kwasem. Zanim przędze zostaną wplecione w tkaninę, są rozczesywane, a następnie obrabiane kwasem. Zdecydowanie zwiększa to sztywność tkaniny, stanowiącą istotną cechę organzy. W niektórych przypadkach włókna syntetyczne nie muszą być obrabiane w ten sposób, ponieważ cechują się naturalną sztywnością. Ostatnim etapem jest tkanie za pomocą metody splotu zwykłego.
Jakie są główne cechy organzy?
Organza charakteryzuje się wieloma unikalnymi cechami. Pierwszą z nich jest przejrzystość. Organza jest przezroczystym materiałem, co oznacza, że można przez nią spojrzeć, ponieważ, jak to już zostało wcześniej wspomniane, na powierzchni tkaniny rozsianych jest wiele bardzo niewielkich otworów. Im więcej jest tych otworów, tym wyższa jest jakość tkaniny, a co za tym idzie, większa przejrzystość.
Kolejną cechą organzy jest cienkość materiału. Tkanina ta dlatego jest bardzo cienka, ponieważ przędze są skręcone bardzo mocno przed tkaniem. Celem tego zabiegu jest oczywiście osiągnięcie maksymalnej przejrzystości materiału.
Następną cechą organzy jest czystość - organza pięknie odbija od siebie promienie słoneczne. Jest to zasługa jakości jedwabiu, ale też odpowiedniej obróbki i skręcania włókien przed tkaniem.
Nie można zapominać o wspomnianej już sztywności tego materiału. Ze względu na obróbkę przędzy przed tkaniem, organza jest nieco sztywna i nie jest tak miękka jak tradycyjny jedwab. Jednak uczucie sztywności stanowi atut dla projektantów, którzy dzięki tej cesze mają większe pole do popisu przy tworzeniu swoich wymyślnych projektów modowych bądź dekoratorskich.
Przewiewność jest kolejną cechą organzy. Tkanina ta jest bardzo przewiewna i oddychająca, ponieważ liczne niewielkie otwory w tkaninie pozwalają materiałowi z łatwością przepuszczać powietrze. Ma to szczególne znaczenie przy produkcji cienkich jak mgiełka firan czy przy produkcji kostiumów scenicznych, a zwłaszcza strojów tanecznych.
Na koniec należy wspomnieć, że tkanina ta jest podatna na rozdarcia i na marszczenie się. Organza jest bardzo podatna na marszczenie się ze względu na swoją cienkość, przez to w skrajnych przypadkach może nawet ulec rozerwaniu. Należy przez to obchodzić się z nią ze szczególną ostrożnością.
Jakie są rodzaje organzy?
Istnieje wiele różnych odmian organzy, wykonanych zarówno z jedwabiu, jak i z materiałów syntetycznych. Poniżej przedstawiono kilka z nich.
Jedną z nich jest tak zwana kryształowa organza. Organza kryształowa jest najczęstszym i najbardziej popularnym rodzajem organzy. Jest miękka, lekka i kusi subtelnym połyskiem. Może być wykonana z jedwabiu lub włókien syntetycznych. Używa się jej do zdobienia sukni ślubnych oraz dekorowania wnętrz.
Kolejnym rodzajem jest lustrzana organza. Lustrzana organza jest zazwyczaj wykonana z poliestru, jest najbardziej błyszczącą formą organzy, bo bardzo dobrze odbija światło.
Następnym wartym omówienia rodzajem jest satynowa organza. Satynowa organza przypomina błyszczącą satynę, jednocześnie zachowując charakterystyczną łamliwość organzy.
Ciekawym gatunkiem jest gnieciona organza. W tym wypadku tkanina została celowo pomarszczona, aby uzyskać gniecioną fakturę.
Ostatnim wartym wspomnienia rodzajem organzy jest organza haftowana. Haftowana organza stworzona jest z różnokolorowych nici jedwabnych. Wielokolorowe wykończenie organzy przywodzi na myśl zachód słońca lub zorzę polarną.
Jakie są różnice między szyfonem, organzą i tiulem?
Warto również zaakcentować różnice pomiędzy szyfonem, organzą a tiulem, jako że większość ludzi nieposiadających wprawnego oka może łatwo te materiały pomylić. Zacznijmy od szyfonu i organzy, bo obie tkaniny często są ze sobą mylone. Obie tkaniny są niezwykle delikatne, wykonywane z różnych włókien, od czystego jedwabiu do przędzy syntetycznej. Obie tkaniny są przezroczyste i nie ważą prawie nic. Główną różnicą między organzą a szyfonem jest sposób, w jaki się zachowują. Jedwabna tkanina z szyfonu jest bardzo płynna, podczas gdy organza jest zdecydowanie sztywniejsza. Przez to organza wydaje się być nieco mocniejsza - dzięki temu często używa się jej do podtrzymywania delikatniejszych tkanin znajdujących się pod nią.
Trudne jest również odróżnienie organzy od tiulu. Chociaż obie tkaniny są lekkie i przezroczyste, to z bliska można zauważyć, że ich struktura jest inna. Tiul z bardzo bliska przypomina sześciokątną siatkę. Organza, w przeciwieństwie do tiulu, nie ma prawie żadnej przestrzeni między nićmi tkackimi.
Jakie jest zastosowanie organzy?
Organza ma wiele zastosowań w aranżowaniu wnętrz, jak i w dekorowaniu ubrania. Poniżej znajduje się kilka przykładowych zastosowań.
Organza jest stosowana jako materiał do upiększania strojów wieczorowych. Organza jest często nakładana na bardziej nieprzezroczyste tkaniny, takie jak satyna lub jedwab, aby dodać połysku sukniom wieczorowym, sukienkom na studniówkę oraz sukienkom na inne okazje. Ponieważ tkanina ta jest przezroczysta, projektanci często używają wielu warstw organzy, aby nadać kreacji kilku wymiarów. Organza jest również używana jako narzuta na szale lub sukienki. Organza jest również używana do welonów ślubnych.
Kolejnym zastosowaniem organzy jest dekorowanie domu. Organza jest bardzo ozdobną tkaniną i jest w związku z tym często stosowana do wytwarzania cienkich zasłon i bieżników. Wytwarza się z niej również firanki, królujące w domowych wnętrzach. Może być również używana do dekoracji przy okazji ważnych wydarzeń rodzinnych - dekoruje się nią krzesła, tworzy się z niej fantazyjne kokardy. Kokardy z organzy świetnie zdobią wazony i świeczniki położone na stole. Doskonałym pomysłem na ozdobienie stołu są serwetki wykonane z organzy. Tego typu dekoracje na pewno uświetnią nie tylko wesele, ale też chrzest, komunię czy urodziny. Tego typu dekoracja na pewno zachwyci gości i uczyni imprezę czymś wyjątkowym! Nie mogą się bez niej obyć żadne świąteczne uroczystości! Bez organzy nie ma obecnie w pełni udekorowanej sali ślubnej!
Organzę często wykorzystuje się do wytwarzania ozdobnych woreczków. Torebki z organzy służą do noszenia w nich małych akcesoriów, takich jak kolczyki czy naszyjniki. Można w nich przechowywać biżuterię oraz upominki. Są też świetnym opakowaniem do prezentów! Takie opakowanie to elegancja i styl!
Ciekawym zastosowaniem organzy jest wytwarzanie kostiumów scenicznych. Organza jest bardzo często wykorzystywana przy szyciu kreacji scenicznych i teatralnych, a już szczególnie przy szyciu strojów tanecznych. Dlatego organza jest tak wdzięcznym materiałem do szycia kostiumów do tańca, bo jest materiałem lekkim, płynnym, i świetnie przyciąga światło sceniczne. Występ w stroju wykonanym chociażby częściowo z organzy na pewno przyciągnie uwagę widowni i wymusi pochlebne recenzje krytyków!
Wady i zalety organzy
Na koniec wypadałoby podsumować rozważania na temat organzy, przywołując jej zalety i wady.
Zalety organzy
Z pewnością jest to materiał sztywny, może nawet nieco szorstki w dotyku. Bardzo łatwo się go układa, tworzy z niego kokardy, woreczki i inne skomplikowane struktury. Organza służy także do wyrobu gustownych opakowań, co czyni ten materiał ukochanym przez projektantów i dekoratorów. Organza jest niezwykle lekkim materiałem, oddychającym, przepuszczającym powietrze, a to dzięki rozlicznym mikroskopijnym otworom rozsianym po jej powierzchni. Jest przewiewna, niemal przeźroczysta, delikatna. Doskonale odbija światło, co nadaje jej niezwykle eleganckiego charakteru. Nic dziwnego, że ma zastosowanie w modzie ślubnej i zdobi stroje do tańca. Dobrze się układa, stanowi zatem wymarzony materiał do szycia. Przy tym nie mechaci się, zachowując długo doskonały wygląd.
Wady organzy
Organza posiada również wady. Największą z nich jest niezwykła delikatność - jest cienka, łatwo ją rozerwać. Z tego powodu wrażliwa jest również na ludzki pot, który może zrujnować jej doskonały wygląd. Mycie produktów wykonanych z organzy powinno odbywać się jedynie ręcznie. Suszy się je w ten sposób, że pozostawia do wyschnięcia. Prasowanie może ją postrzępić. Materiał ten niewątpliwie wymaga uwagi i szczególnej pielęgnacji.
Podsumowanie
Organza to znakomity materiał znany od wieków i mający wiele zastosowań dekoracyjnych. Przy tym jest niezwykle praktyczny i znakomicie nadaje się do tworzenia przedmiotów mających uszlachetnić czy to świąteczny stół, wnętrze mieszkania, czy wreszcie wieczorową kreację. Warto wrócić do materiałów stosowanych już przez starożytnych, by nadać sobie szyku w dwudziestym pierwszym wieku!