Czy można odebrać darowiznę?

Przepisałaś na bliską Ci osobę mieszkanie bądź przekazałaś inną darowiznę? Teraz żałujesz swojej decyzji? Zastanawiasz się, czy nie jest za późno? Sprawdź, jakie masz prawa.

Odbieranie darowizny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, darowiznę można odwołać. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy dochodzi do rażącej niewdzięczności, np. nieokazywania szacunku, kradzieży, gróźb.

Chcąc odwołać darowiznę, musisz napisać pismo odwołujące, podając jednocześnie powody swojej decyzji. List należy podpisać i wysłać listem poleconym. Dobrze jest zachować dla siebie kopię takiego pisma. Przekazanie podarowanego mieszkania (bądź innej darowizny) następuje w obecności notariusza. Jeżeli osoba obdarowana nie chce jej oddać, pozostaje sprawa sądowa. Wówczas będziesz musiała złożyć pozew sądowy.

Zobacz też:

Korzystanie z karty kredytowej?

Korzystanie z karty kredytowej

Bank oferuje Ci kartę kredytową? Zastanawiasz się, czy warto decydować się na taki produkt? Co musisz o nim wiedzieć, by podjąć właściwą decyzję?

Spór z bankiem - jak go wygrać?

Spór z bankiem

Jeżeli w banku naliczone zostały Ci odsetki, czy też zabrano Ci za wysoką prowizję, to możesz zdecydować się na pewne kroki, które pomogą ci wygrać spór z bankiem.

Alimenty bez rozwodu?

Rozmowa o alimenty

Alimenty kojarzą się przede wszystkim z środkami finansowymi wypłacanymi po rozwodzie. Przysługują jednak w trakcie małżeństwa.

Wniosek o alimenty - formalności

Wniosek o alimenty

Jeżeli chcesz uzyskać alimenty, musisz dopełnić wielu formalności. Co musisz zrobić? Gdzie się udać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Pożyczka - jak ją wybrać?

Mężczyzna pożycza pieniądze z banku

Interesuje Cię kredyt? Potrzebujesz pieniędzy na nieprzewidziane wydatki? Weź pożyczkę. Jak wybrać tę najlepszą?

Kradzież karty kredytowej - co robić?

Kłódka i karty kredytowe

Zdarza się, że zajęte zakupami i wybieraniem niezbędnych produktów nie zwracamy uwagi na torebkę. Dopiero przy kasie okazuje się, że nie ma portfela. Co zrobić, gdy zginie wraz z nim karta kredytowa?

Gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia

Brak pieniędzy - pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia

Zdarza się, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, tłumacząc się chwilowymi kłopotami w firmie. Nie musisz wykazywać mu zrozumienia, ponieważ masz prawo domagać się wypłaty zaległości.

Jak dostać pożyczkę?

Szybkie uzyskanie gotówki

Nie masz w tej chwili potrzebnej ilości pieniędzy? Chcesz kupić dziecku coś ważnego? Zdecyduj się na „szybką” gotówkę. Jaką? Oto kilka propozycji.

Co to kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Zastanawiasz się nad kredytem z banku? Sprawdź, czy kredyt odnawialny jest opcją dla Ciebie.

Jak kupować na raty?

Wózek - zakupy na raty

Potrzebujesz nowego sprzętu AGD? A może chcesz kupić najnowszy sprzęt RTV? Brak gotówki nie jest przeszkodą. Wszystkich zakupów możesz dokonać na raty. Poznaj więc formalności, jakie musisz spełnić.

Pożyczki pozabankowe?

Pieniądze - pożyczki pozabankowe

Potrzebujesz dodatkowych środków finansowych, jednak masz na swoim koncie już wiele kredytów w różnych bankach? Obawiasz się, że nie otrzymasz kolejnej pożyczki? Weź pod uwagę pożyczki pozabankowe, oferowane przez tzw. parabanki.

Pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe

Jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki na dowolny cel, jednak nie chcesz wiązać się z żadnym bankiem ani parabankiem, masz jedno wyjście. To pożyczki społecznościowe, dostępne za pośrednictwem Internetu.

Konto z debetem?

Karta kredytowa – konto z debetem

Poszukujesz banku, który oferuje najkorzystniejszy rachunek rozliczeniowy? Zastanawiasz się nad kontem z debetem? Sprawdź, czy faktycznie jest to najlepsza oferta.

Jakie konto bankowe?

Konto bankowe

Jeżeli nie jesteś zadowolona z rachunku bankowego, który obecnie posiadasz, nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć kolejne konto. Pamiętaj jednak, że nie każda oferta banków jest atrakcyjna.

Inwestowanie w obligacje?

Inwestowanie w obligacje

Możliwości ulokowania zgromadzonych oszczędności jest wiele. Jeżeli chcesz mieć pewność większego zysku niż straty, zdecyduj się na obligacje. Zarobek jest mniejszy niż w funduszach, ale za to pewny.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem

Posiadasz mieszkanie, na zakup którego zaciągnęłaś kredyt. Chcesz jednak sprzedać obecne lokum i zastanawiasz się, czy to możliwe? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Jak pisać testament?

Testament

Testament to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu - po śmierci bliskiej osoby - można zapobiec wszelkim waśniom, związanym z podziałem majątku. Jak go więc napisać, by został uznany?

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania

Chociaż nie jesteś w stanie ustrzec się przed włamaniem, pożarem czy zalaniem, przykrych konsekwencji można uniknąć. Wystarczy, że zawczasu zadbasz o ubezpieczenie mieszkania. W jaki sposób tego dokonać?

Kiedy należy się odprawa rentowa?

Odprawa rentowa

Przeszłaś długą chorobę, w efekcie czego zakład pracy rozwiązał z Tobą umowę? Znalazłaś zatrudnienie w innej firmie i przeszłaś na emeryturę? Domagasz się odprawy? Sprawdź, czy Ci się należy.

Gdzie ulokować oszczędności

Ulokowanie oszczędności

Trzymanie nadmiaru gotówki w przysłowiowej „skarpecie” nie popłaca. Takie pieniądze szybko tracą na wartości z powodu inflacji. Znacznie lepiej ulokować oszczędności gdzie indziej. Jakie są opcje?