Jak pokonać zazdrość w związku?

Zazdrość może dodać związkowi pikanterii i w małych ilościach jest zupełnie normalną reakcją. Jednak w nadmiarze może okazać się zabójcza dla każdej relacji.

Chorobliwa zazdrość

1. Poznaj przyczynę swojego zachowania. To pierwszy krok, dzięki któremu uda Ci się pokonać zazdrość. Być może w przeszłości partner zrobił coś, co zaburzyło Twoje poczucie bezpieczeństwa. Niekiedy może to wynikać z doświadczeń wyniesionych z domu.

2. Nie porównuj się z innymi – większość osób złości się na partnera, który zwraca uwagę na inne/innych, ponieważ mniej lub bardziej porównują się z konkurencją. I owe porównania wychodzą im na swoją niekorzyść.

3. Zachowaj zdrowe podejście – zakochany człowiek każdą bardziej życzliwą reakcję swojej drugiej połówki może zinterpretować jako chęć zdrady. Dlatego czasem lepiej spytać o radę kogoś zaufanego (np. przyjaciółkę czy najlepszego kumpla), którzy byli świadkami zaistniałej sytuacji. Może bowiem okazać się, że nasz partner jedynie nie chciał być dla kogoś niemiły.

3. Uwierz w siebie – może to nieco banalna rada, ale psychologowie zgodnie potwierdzają, że osoby niepewne siebie i swojej wartości są bardziej skłonne do niezdrowej zazdrości.

4. Jeśli stałaś się wyjątkowo zaborcza, wciąż podejrzewasz zdradę i szukasz na nią dowodów oznacza to, że wpadłaś w sidła chorobliwej zazdrości.

5. Nie rób awantur. Tak naprawdę rozmowa Twojego partnera z koleżanką z pracy to nic złego. Nie należy doszukiwać się żadnych podtekstów w takich kontaktach.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz spróbować szybko uzdrowić Twoją relację z partnerem, ponieważ nadmiar zazdrości niemal zawsze prowadzi do poważnego kryzysu w związku. Nikt przecież nie lubi być na każdym kroku osaczany. Każdy potrzebuje chociaż odrobiny niezależności. Co jednak możesz jeszcze zrobić, aby uzdrowić swoje podejście do waszej relacji?

Przede wszystkim musisz sobie przede wszystkim uświadomić, że Twoje myśli i zachowanie nie są normalne. Dzięki temu będziesz mogła skuteczniej nad sobą zapanować. Przestań czytać smsy swojego partnera, jego korespondencję. Nie zerkaj podejrzliwie za każdym razem, gdy usłyszysz dźwięk jego telefonu. Najlepiej będzie, gdy znajdziesz sobie ciekawe hobby, zaczniesz się spotykać z przyjaciółmi. A co, gdy nie masz siły wcielić takiego planu w życie?

.Skorzystaj z pomocy psychologa. Najlepsze efekty daje terapia psychologiczna. Specjalista zaoferuje skuteczne kuracje, dzięki którym będzie można pozbyć się uciążliwego uczucia zazdrości.

Zobacz też:

Mąż ogląda się za innymi - co robić?

Partner adoruje inne kobiety

Twój partner lubi adorować inne kobiety? Wiesz, że to tylko niewinny flirt, ale i tak czujesz się niekomfortowo w tej sytuacji? Masz prawo do sprzeciwu.

Zazdrość - kiedy jest uzasadniona?

Zazdrość kobiety

Zazdrość w nadmiarze niszczy relacje w każdym związku. Nie zawsze jednak Twoje odczucia są nieuzasadnione. Kiedy masz prawo być zazdrosna?

Własne zdanie - jak do niego przekonać męża?

Kłótnia dwojga ludzi

Partner wciąż chce narzucać Ci Twoje zdanie? Spróbuj to zmienić. Bez kłótni i awantur. Oto sprawdzone sposoby:

Jakie relacje z teściową?

Relacje z teściową

Relacje z teściowymi często są problematyczne. Co jednak zrobić, gdy nie możesz dojść do porozumienia z matką męża?

Jak wspierać męża?

Wsparcie męża

Twój mąż stracił prace? Od dłuższego czasu ni może znaleźć nowego zajęcia? Możesz go wesprzeć w tych trudnych chwilach. Jak? Oto kilka propozycji.

Jak żyć z maminsynkiem?

Życie z maminsynkiem

Twój mąż jest tak związany ze swoją matką, że czasem się zastanawiasz, czy jest jeszcze miejsce w jego życiu dla Ciebie? Zastanawiasz się co możesz zrobić, by wreszcie dorósł? Oto kilka sposobów.

Kobieta niezależna - jak nią być?

Niezależność w związku

Nie masz większego wpływu na Wasze wspólne sprawy?Zobacz jak zyskać więcej niezależności.

Partner zarabia mniej niż Ty - co robić?

Zarobki

Zarabiasz więcej niż Twój partner? A mężczyzna nie potrafi tego zaakceptować? Nie dopuść do konfliktu w związku.

Co to jest tantra?

Tantra

Chcesz urozmaicić swój związek? Słyszałaś o miłości tantrycznej, jednak nie do końca wiesz, z czym to się wiąże? Rozwiej swoje wątpliwości.

Jak odzyskać partnera?

Odzyskanie partnera

Co zrobić, jeśli czujesz, że Twój partner ma inną kobietę? Co zrobić, jeśli partner od Ciebie odszedł? Zastanawiasz się, jak go odzyskać? Oto kilka wskazówek.

Jak zorganizować zaręczyny?

Zaręczyny

Współczesne zaręczyny to przede wszystkim moc zaskakujących pomysłów. Warto jednak pokusić się o powrót do tradycji, wykorzystując rodzinne święta. Jak to zorganizować?

Mój facet ogląda się za innymi - co robić?

Facet ogląda się za innymi kobietami

Gdy Twój facet ogląda się za innymi, Ty z pewnością przeżywasz męki zazdrości. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Oto kilka wskazówek.

Mieszkanie z teściami - jak się zachować?

Mieszkanie z teściami

Jesteś zmuszona mieszkać z rodzicami męża? Ustalcie wspólnie zasady, które będą Was obowiązywać i przestrzegajcie ich.

Jak stworzyć udany związek?

Udany związek

Chcesz, aby Twój związek był szczęśliwy? Musicie nad nim pracować już od samego początku.

Wsparcie w związku - jak je otrzymać?

Wsparcie w związku

Narzekasz, że Twój partner Ci nie pomaga? Ale czy on wie, że tego od niego oczekujesz? Zobacz, w jaki sposób otrzymać wsparcie od partnera.

Jak się nie kłócić?

Związek

Często poddajesz się emocjom i w ostrzejszej wymianie zdać z partnerem? Przeczytaj, których określeń powinnaś zawsze unikać.

Związek na odległość - jak dbać?

Związek na odległość

Twój partner dostał propozycję pracy daleko od domu? Albo musi wyjechać z innego powodu? Jak sobie z tym radzić?

Jak romansować?

Romansowanie

Wakacje sprzyjają wybuchom namiętności. Romanse nie są jednak w stanie przetrwać jednego sezonu. Co robić, żeby urlopowa miłość nie złamała serca?

Jak rozmawiać z facetem?

Rozmowa z facetem

Najważniejsza jest rozmowa. Dlatego też wszystko najlepiej załatwiać w wyniku spokojnej konwersacji. Warto jednak pamiętać, że nie kobiety mówią takim samym językiem jak faceci.

Jak mówić komplementy?

Komplementy

Każdy lubi być doceniany. Jeśli zatem widzisz, że Twój mąż się mocno stara, że miło Cię zaskoczył, to pochwal go za to.