Jakie badania krwi u dziecka?

Badania u dzieci należy wykonywać regularnie, nawet wtedy gdy nic im nie dolega. Istotne znaczenie mają badania krwi. Które z nich są koniecznością?

Badanie krwi u dziecka

Badania krwi u dzieci najlepiej wykonywać co 2 lata, ponieważ wtedy można wiele dowiedzieć się o zdrowiu malucha.

Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem, pozwalającym ustalić liczbę krwinek oraz proporcje między nimi. Pozwala ocenić stan zdrowia oraz wykryć np. anemię, stan zapalny, infekcję.

OB (odczyn Biernackiego) to badanie pozwalające wykryć, czy w organizmie nie doszło do ukrytej infekcji.

Poziom żelaza jest wskazane, gdy u dziecka zachodzi podejrzenie anemii.

CRP to badanie, które pozwala na wykrycie infekcji bakteryjnej - szczególnie takiej, która nie daje żadnych objawów.

ASO daje możliwość wykrycia powikłań po zakażeniu paciorkowcem.

Zobacz też:

Jak zbadać wzrok dziecka?

Badanie wzroku u dziecka

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie potrzebuje okularów? Regularnie badaj jego wzrok - najlepiej raz do roku.

Kiedy do logopedy z dzieckiem?

Dziecko u logopedy

Powszechnie uważa się, że rozwój mowy u dzieci powinien zakończyć się wraz z ukończeniem 6. roku życia. Jednak do logopedy musisz wybrać się dużo wcześniej, by zapobiec ewentualnym wadom.

Kiedy do dentysty z dzieckiem?

Dziecko u dentysty

Chcesz zapobiec próchnicy u dziecka? Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa? Nie wiesz kiedy się tam wybrać? Poniżej niezbędne informacje.

Jak kąpać dziecko?

Kąpanie dziecka

Jeżeli właśnie teraz zostałeś rodzicem, to musisz wiedzieć w jaki sposób kapać niemowlaka. Kilka wskazówek na pewno się przyda młodym rodzicom.

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Korzystanie z nocnika

Masz małe dziecko? Chcesz by już teraz korzystało z nocnika? Nie wiesz jak tego dokonać? Oto kilka wskazówek.

Wady postawy u dzieci - jak zapobiegać?

Zapobieganie wadom postawy u dzieci

Masz dziecko? Obawiasz się o jego prawidłową postawę? Jeśli tak, to powinnaś wiedzieć, jak zapobiegać wadom postawy u swojej pociechy.

Jak kąpać niemowlaka?

Kąpanie niemowlaka

Zdrowa, czysta i pachnąca skóra niemowlaka to podstawa. Dlatego należy w odpowiedni sposób zadbać o higienę delikatnej skóry podczas kąpieli. O czym należy pamiętać?

Jakie zabawki dla niemowlaka?

Zabawki dla niemowlaka

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, w którym dziecko poznaje nowe informacji i doświadcza wielu wrażeń. To czas intensywnego nabywania umiejętności. Warto więc wybrać odpowiednie zabawki dla malucha.

Czym objawia się nadpobudliwe dziecko?

Nadpobudliwe dziecko - ADHD

Zauważyłaś, że Twoje dziecko jest nadmiernie ruchliwe? Ma problemy z koncentracją? Ma skłonność do impulsywnego działania? Bardzo możliwe, że masz do czynienia z nadpobudliwością. Co musisz wiedzieć?

Jak znaleźć nianię?

Niania z dzieckiem

Chcesz wrócić do pracy, jednak nie masz osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem pod Twoją nieobecność? Potrzebna Ci będzie profesjonalna opiekunka. Ale jak znaleźć dobrą nianię?

Czy praca w ciąży jest dozwolona?

Praca w ciąży

Planujesz macierzyństwo? Będąc w ciąży nie chcesz jednak rozstawać się z pracą? Wcale nie jest to konieczne, pod warunkiem, że będziesz pamiętać o najważniejszych zasadach.

Jakie badania w ciąży?

Badania w ciąży

Jeżeli planujesz ciążę, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Koniecznością jest wykonanie specjalistycznych badań, dzięki którym dowiesz się, czy Twój organizm jest przygotowany na dziecko.

Jaka dieta w ciąży?

Dieta w ciąży

Spodziewasz się dziecka? A może dopiero planujesz ciążę? Pamiętaj, że Twój sposób odżywiania się oraz przyjmowanie niektórych leków nie pozostaje bez wpływu na dziecko. O czym musisz pamiętać?

Płaski brzuch po ciąży?

Płaski brzuch po ciąży

Chcesz zgubić brzuch, który pozostał Ci po ciąży? Nic prostszego. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w żywieniu oraz zacząć ćwiczyć. Efekt? Będziesz miała płaski brzuch - ładniejszy niż przed ciążą.

Okulary dla dziecka - kiedy potrzebne?

Okulary dla dziecka

Jeśli zastanawiasz się czy twój pociecha ma dobry wzrok, to wiedz, że jest kilak sygnałów, które świadczą o tym, że dziecko potrzebuj okularów. Oto kilka szczegółów, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę.

Co to refluks moczowy u niemowląt?

Refluks moczowy u niemowląt

Jeżeli zauważyłaś, że Twoje dziecko dość często sika albo popuszcza mocz, bardzo możliwe, że cierpi na refluks moczu. Co musisz o nim wiedzieć?

Jakie buty dla dziecka?

Buty dla dziecka – pięć par

Zakupów butów dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Trzeba wybrać takie, które spodobają się maluchowi, a jednocześnie będą zdrowe dla jego stóp. Nie zawsze to jednak idzie w parze. Jak to pogodzić?

Jaki plecak najlepszy?

Plecak

Jeśli szykujesz dziecku wyprawkę do szkoły, zadbaj nie tylko o odpowiednią ilość zeszytów i przyborów. Weź pod uwagę zakup odpowiedniego plecaka. Zły wybór nie pozostaje bez wpływu na zdrowie dziecka.

Kłótnie dzieci - jak postępować?

Kłótnia dzieci

Drobne sprzeczki Twych pociech są na „porządku dziennym”? Chcesz, by już się nie sprzeczały? Oto kilka wskazówek, które powiedzą Ci co masz robić, by dzieci się nie sprzeczały.

Jak ćwiczyć ręce u dziecka?

Sprawne rączki

Chcesz, by dziecko w przyszłości lepiej pisało? Możesz spróbować wdrażać w życie sprytnych zajęć, dzięki którym Twe dziecko usprawni małe paluszki i raczki.

Wyróżniona porada

Dzieci w szpitalu

Co gdy dziecko w szpitalu?
Dzieci

Porada miesiąca

Dobrze wychowane dziecko

Jak wychować dziecko?
Dzieci