Jak nauczyć dziecko tolerancji?

Każdy rodzic powinien utrwalić podstawy tolerancji swojemu dziecku. Jak to zrobić?

Tolerancyjni chłopcy

Dzieci często nie mają uprzedzeń, dla osób różniących się od nas wyglądem, ale mimo tego warto je przygotować do życia w różnorodnym świecie.

  1. Jeśli dziecko zapyta Cię o kolor skóry napotkanego człowieka nie odpowiadaj nerwowo. Wyjaśnij mu, że ludzie mogą mieć inny kolor skóry niż my, ale to nie oznacza, że są gorsi. Wspomnij, że każdy człowiek się różni od siebie (np. „Ty masz włosy ciemne, a Ania jasne”).
  2. Jeśli zauważycie osobę otyłą, to informuj malucha, że nie powinno się używać w jego obecności określeń typu „grubas”, tylko osoba otyła.
  3. Jeśli usłyszysz nieprzyjemne określenia (typu „czarnuch” czy „murzyn”) protestuj. Nie protestując uczysz dziecka negatywnych emocji i wrogości do innych kultur.
  4. Rozmawiaj z dzieckiem o różnych kulturach. Czytaj z nim książki, oglądaj zdjęcia. To go nauczy serdeczności i życzliwości dla innych ludzi.

Zobacz też:

Jak nauczyć się asertywności?

Asertywna kobieta

Ile razy obiecywałaś sobie, że następnym razem odmówisz spełnienia czyjejś prośby, po czym… grzecznie zrobiłaś to, o co cię poproszono?” Czas z tym skończyć.

Jak poradzić sobie po poronieniu?

Smutna kobieta po poronieniu

Poronienie to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu kobiety. Jeśli właśnie i ciebie dotknęło to nieszczęście, dowiedz się, jak sobie z nim poradzić.

Jak sobie radzić z baby blues?

Przygnębiona kobieta z baby blues

Niedawno urodziłaś dziecko? Jest zupełnie inaczej, niż planowałaś, dopada cię przygnębienie, zamiast radości? Spokojnie – to tylko baby blues!

Jakie są objawy anoreksji?

Anoreksja

Anoreksja wciąż zbiera swoje żniwo. Choroba, będąca skutkiem zaburzeń psychicznych oraz panującego kultu szczupłego ciała powoduje, że każdego roku umierają młode kobiety. Jakie są jej główne objawy?

Jak poprawić własną samoocenę?

Uśmiechnięta kobieta z wysoką samooceną

Czujesz, ze nie jesteś w niczym dobra? Masz wrażenie, że wszyscy robią wszystko lepiej, wyglądają lepiej i czują się lepiej? Czas na zmianę – zacznij od poprawienia swojej samooceny.

Jak pokonać nerwicę?

Kobieta u psychologa

Jesteś wiecznie podenerwowana, a do tego dokuczają ci bóle żołądka czy głowy? To może być nerwica! Dowiedz się, w jaki sposób możesz z nią walczyć.

Jak wywrzeć dobre wrażenie w nowej pracy?

Uśmiechnięta kobieta w pracy

Przede wszystkim – gratulujemy, rozpoczynasz nowy rozdział w życiu. To naturalne, że zastanawiasz się nad tym, jak wywrzeć dobre wrażenie na współpracownikach – wyjaśniamy, jak to zrobić.

Wyróżniona porada

Bycie uległym

Jak nie być uległym?
Psychologia