Jak rozmawiać w związku, by dojść do porozumienia?

W każdym związku występuje różnica zdań. To rzecz normalna, ale należy pamiętać, żeby na każdy temat umieć rozmawiać.

Rozmowa mężczyzny i kobiety

1. Mówimy o sobie. W czasie rozmowy unikamy osądzania drugiej osoby. Mówimy „ja”, nie wypowiadając słowa „ty”. Np., „Wolę pójść do mamy, bo mama pomoże mi przy Ani, a ja sobie odpocznę.” - takie zdanie zostanie lepiej przyjęte niż „Wolę pójść do mamy, bo kiedy jesteśmy z Tobą na urlopie to Ty się nami w ogóle nie zajmujesz.”

2. Każde z nas powinno mówić o tym co nam przeszkadza, co nas irytuje i co chcemy osiągnąć. Rozmawiamy o swoich poglądach potrzebach i uczuciach. Podczas rozmowy bądźmy szczerzy. Najlepiej wszystko zapisać na kartce, tak aby każda ze stron miała coś w rodzaju wizualizacji. To pomoże zrozumieć pragnienia zarówno swoje jak i partnera, a w rezultacie ułatwi znalezienie rozwiązania.

3. Na końcu określamy cel do którego zmierzamy. Jeśli wiemy co chcemy zastanawiamy się jak go osiągnąć. Zapisujemy wszystkie rozwiązania, ale z kartki wybieramy tylko te które są najlepsze dla Twojego partnera i dla Ciebie. Wspólne myślimy nad decyzją, którą chcemy podjąć.

Zobacz też:

Jak nauczyć dziecko tolerancji?

Tolerancyjni chłopcy

Każdy rodzic powinien utrwalić podstawy tolerancji swojemu dziecku. Jak to zrobić?

Jak nauczyć się asertywności?

Asertywna kobieta

Ile razy obiecywałaś sobie, że następnym razem odmówisz spełnienia czyjejś prośby, po czym… grzecznie zrobiłaś to, o co cię poproszono?” Czas z tym skończyć.

Jak poradzić sobie po poronieniu?

Smutna kobieta po poronieniu

Poronienie to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu kobiety. Jeśli właśnie i ciebie dotknęło to nieszczęście, dowiedz się, jak sobie z nim poradzić.

Jak sobie radzić z baby blues?

Przygnębiona kobieta z baby blues

Niedawno urodziłaś dziecko? Jest zupełnie inaczej, niż planowałaś, dopada cię przygnębienie, zamiast radości? Spokojnie – to tylko baby blues!

Jakie są objawy anoreksji?

Anoreksja

Anoreksja wciąż zbiera swoje żniwo. Choroba, będąca skutkiem zaburzeń psychicznych oraz panującego kultu szczupłego ciała powoduje, że każdego roku umierają młode kobiety. Jakie są jej główne objawy?

Jak poprawić własną samoocenę?

Uśmiechnięta kobieta z wysoką samooceną

Czujesz, ze nie jesteś w niczym dobra? Masz wrażenie, że wszyscy robią wszystko lepiej, wyglądają lepiej i czują się lepiej? Czas na zmianę – zacznij od poprawienia swojej samooceny.

Jak pokonać nerwicę?

Kobieta u psychologa

Jesteś wiecznie podenerwowana, a do tego dokuczają ci bóle żołądka czy głowy? To może być nerwica! Dowiedz się, w jaki sposób możesz z nią walczyć.

Jak wywrzeć dobre wrażenie w nowej pracy?

Uśmiechnięta kobieta w pracy

Przede wszystkim – gratulujemy, rozpoczynasz nowy rozdział w życiu. To naturalne, że zastanawiasz się nad tym, jak wywrzeć dobre wrażenie na współpracownikach – wyjaśniamy, jak to zrobić.

Wyróżniona porada

Bycie uległym

Jak nie być uległym?
Psychologia