Czym są inwestycje alternatywne?

Jeśli jesteś posiadaczem wolnej gotówki i chcesz ją zainwestować, aby nie traciła na wartości, a wręcz przeciwnie, przynosiła zyski najczęściej decydujesz się na długoterminową lokatę lub wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe.

Kolorowa tablica z danymi finansowymi

Niewiele osób decydujących się na inwestowanie własnych pieniędzy, rozważa taką opcję, jaką są inwestycje alternatywne. Laicy, przeciętni obywatele najczęściej kojarzą inwestowanie z własnym bankiem, któremu powierzają pieniądze i zapominają o czasach, kiedy w celu zachowania resztek majątku w dobie gwałtownej inflacji kupowało się złote precjoza czy dolary.

  1. Jeśli interesują Cię inwestycje w ogóle, powinieneś dowiedzieć się, czym są inwestycje alternatywne i zastanowić nad możliwością skorzystania z takiej opcji. Jednym z pierwszych źródeł może być nawet bank państwowy, który emituje okolicznościowe monety, medale o wartości kolekcjonerskiej, mające z założenia nabierać wartości w przyszłości. Obecnie możesz dokonywać ich zakupu nawet przez telefon lub Internet.
  2. Jeśli dysponujesz naprawdę dużą gotówką w dłuższym czasie, możesz skorzystać z opcji alternatywnej inwestycji w nieruchomości. Oznacza to dobrą znajomość rynku i umiejętność przewidywania okresów spadku i wzrostu wartości. Kupując dom, zakładasz, że sprzedasz go za kilka lat z dużym zyskiem.
  3. Innym rodzajem inwestycji alternatywnej jest kupowanie przedmiotów wartościowych, określanych fachowo, jako pasje. Mogą to być dzieła sztuki, antyki, biżuteria, przedmioty kolekcjonerskie, a nawet samochody. Jedną z najpopularniejszych dziedzin hobbystycznych uznawana za inwestycję alternatywną jest filatelistyka.
  4. Decydując się na taką inwestycję, musisz mieć doskonałą znajomość praw rynkowych i śledzić tendencje giełdowe, aby przewidzieć, czy zakup złota będzie dla Ciebie opłacalny, albo czy inwestować w antyki, których wartość wzrasta po długich latach.

Zobacz też:

Co to jest walutowa platforma transakcyjna?

Zbiór różnych walut

Jak się ubezpieczyć przez Internet?

Ubezpieczenie przez internet

Jakie są produkty finansowe dla firmy?

Raport finansowy

Gdzie i jak najlepiej wziąć leasing?

Leasing

Jak wybrać faktoring dla firmy?

Firmowe spotkanie biznesowe

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Kobieta wybierająca biuro rachunkowe przez internet

Gdzie i jak wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatami?

Para młodych osób zastanawia się nad kupnem mieszkania na kredyt

Jak wziąć kredyt mieszkaniowy z programem Mieszkanie dla młodych?

Młodzi ludzie z kluczem do mieszkania

Jak wziąć kredyt studencki?

Młodzi ludzie i pieniądze

Jak dobrze prowadzić budżet domowy, bez konfliktów?

Kobieta wrzucająca pieniądze do skarbonki, którą trzyma mężczyzna

Jakie prawa ma klient?

Kobiety / klientki po udanych zakupach

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Mycie rąk wodą z kranu

Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Zespół osób w firmie

Jak dostać zasiłek rodzinny?

Polskie pieniądze

Jak i gdzie wziąć szybko pożyczkę przez internet lub telefon?

Kobieta z telefonem komórkowym i laptopem